Studenci programu Erasmus+, uczący się na Politechnice Śląskiej, promowali adopcję bezdomnych zwierząt przebywających w miejskim schronisku. Akcję pod nazwą ESNanimalChallenge przygotowała i realizowała organizacja studencka Erasmus Student Network SUT Gliwice (ESN SUT Gliwice).

 

Całość działań odbywała się  w ramach międzynarodowego Social Erasmus Week. Wydarzenie rozpoczęło się od zbiórki żywności, koców, legowisk oraz innych niezbędnych rzeczy. W kolejnym etapie studenci odwiedzili schronisko,  przekazali dary oraz wykonali serię autorskich zdjęć czworonogów. Następnie – na ich podstawie -  przygotowano kartonowe makiety w naturalnych rozmiarach fotografowanych obiektów. Do końca grudnia można je jest spotkać w różnych częściach Gliwic i jednocześnie dowiedzieć się dlaczego warto i jak można dokonać ich adopcji.

Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na problem bezdomnych zwierząt w niestandardowy sposób oraz zachęcenie mieszkańców – szczególnie w okresie przedświątecznym – do ich adopcji. Wydarzenie stało się także doskonałą okazję do aktywizacji środowiska studentów zagranicznych, którzy mogli wykazać się swoją pomysłowością i zaangażowaniem w działania na rzecz społeczności lokalnej.

ESNanimalChallenge może doczekać się kontynuacji również w innych miastach i krajach. Studenci zadbali o to poprzez publikację efektów na Facebookowym fan page’u ESN SUT Gliwice z wyzwaniem do podjęcia podobnej aktywności na wzór znanej akcji #IceBuckettChallenge.